Zmagania z zanieczyszczeniem

Zmagania z zanieczyszczeniem

Dzień Czystego Powietrza można było świętować parę dni temu.Z tego właśnie faktu wskazane jest aby nabrać kilka refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, pojawiającego się w obrębie całej Polski. Mowa tu bez wątpienia o smogu, który może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę bardzo niszczycielski. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy zasadniczo w każdy dzień, mają bez żadnych wątpliwości związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. Jak wiadomo warto cyklicznie uświadamiać czym jest zatrucie środowiska a także jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Raptem w kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Trzeba przede wszystkim być świadomym tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi również tego, iż kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą naturalnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 początkowo pojawiła się w miejscach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bez wątpienia należy także orientować się, co w zasadzie jest najważniejszą tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich specyfikacji jest niesamowicie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy