Start szkoły a pandemia koronawirusa

Start szkoły a pandemia koronawirusa

W tym miesiącu uczniowie powinni pójść do szkół oraz przedszkoli, a mimo to ciągle niepewność wywołuje pandemia koronawirusa, z którą walczymy od początku roku. Od marca uczniowie pobierają lekcje z domu i z pewnością była to jedna z przyczyn, przez które dało się zatrzymać w naszym kraju dynamiczny rozwój epidemii. Aczkolwiek czy sytuacja aktualnie okazuje się już tak stateczna, żeby przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki a następnie pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie istnieje prosta odpowiedź, co okaże się najodpowiedniejsze - puszczenie uczniów do placówek oświatowych, czy konieczność kontynuowania lekcji w domu. Z jednej strony osoby mające wątpliwości a także lekarze obstają, że toż to akurat maluchy łatwo przenoszą przeróżne wirusy i bakterie, a szkoły bywają dobrym siedliskiem infekcji. Bardzo dobrze wszyscy to znamy - na zajęcia trafi pojedyncze dziecko z chorobą i potem choruje znacznie więcej maluchów.

Z drugiej strony zaprowadzono dużo metod, do których powinny się stosować placówki oświatowe, aby być w stanie ugościć znowu swoich uczniów. Lecz czy możemy mieć pewność, że najmłodsi uczniowie będą w stanie zachowywać dystans? Czy to doskonały pomysł, aby duża ilość maluchów się znalazła w jednej salce lekcyjnej? Lekarze upierają się, iż nie.

Przez szkołę internetowe narzekają różni uczniowie a także rodzice. W szczególności koronawirus dotknął uczniów liceum, którzy upierają się, iż przez kilka miesięcy internetowego nauczania się okażą niezbyt dobrze nauczeni do matury (choć aktualnie egzamin maturalny nie wyszedł wcale słabo). Ważne jest jednakże to, iż nie każdy nastolatek ma dostęp do komputera i Internetu. Wśród rodzin, w których się urodziło dużo dzieci zdarza się tak, że w domu jest pojedynczy komputerowy sprzęt. Opiekunowie miewają zatem problem przy organizowaniu swoim dzieciom warunków do nauki jednocześnie.

Kluczowe mogą być także relacje ze społeczeństwem. Szkoła się okazuje bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju psychologicznym nastolatków. Dzięki placówkom oświatowym mamy możliwość nauczyć się życia w społeczeństwie a także mamy szansę zawierać przyjazne relacje. Rzecz jasna przy aktualnej chwili kwestie społecznego życia są mało istotne, ponieważ najmocniej ważne okazuje się bezpieczeństwo uczniów, ich opiekunów i pedagogów.

To od dzieci oraz nauczycieli zależeć będzie sporo

Ciągły postęp pandemii zależy tak naprawdę od kwestii, czy uczniowie będą przestrzegać przepisów ustalonych przez sanepid oraz czy nauczyciele są mogli to wykorzystywanie zasad upilnować. Są tacy, którzy upierają się, iż puszczenie dzieci do szkół spowoduje ekspresowy rozwój epidemii, a w związku z tym placówki oświatowe będą wstrzymane za moment. Warto oglądać cały czas informacje, gdyż na samym początku roku szkolnego jeszcze dużo może się zmienić.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy